پایگاه خبری

عزای محرم باید در همه پلتفرم های پیام رسان اقامه شود

عزای محرم باید در همه پلتفرم های پیام رسان اقامه شود

وزیر ارتباطات گفت: عزای محرم باید در همه پلتفرم‌های پیام‌رسان که مورد استفاده همه مردم دنیا است اقامه شود و اپلیکشن‌های داخلی نیز باید به عنوان سیستم پایه حاضر باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات، نرم‌افزار «هیات آنلاین» که بستر پخش زنده برنامه‌های مذهبی را برای مخاطبان فراهم می‌کند با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و حجت الاسلام والمسلمین مصطفی جلالی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی رونمایی شد.

با توجه به شیوع بیماری کرونا زمینه برپایی مراسم عزاداری در این بستر به صورت مجازی فراهم شده است.

در این مراسم محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه محرم توفیق بزرگی برای ما به شمار می رود، گفت: محرم امسال با شیوع بیماری کرونا همزمان شده و این بیماری موجب شده است تا جمعی از هموطنانمان را از دست دهیم؛ بنابراین از نظر شرعی و قانونی امکان تجمع برای اقامه عزا وجود ندارد اما از طرفی عزای امام حسین (ع) تعطیل‌بردار نیست.

وی گفت: وقتی که امکان فیزیکی برای عزاداری وجود ندارد بنابراین باید از امکانات دیگر بهره ببریم و امروز فضای مجازی فرصت بی‌نظیری است که به فرموده رهبر معظم انقلاب می‌توان از آن برای رساندن کلام حق به دنیا استفاده کرد.

آذری جهرمی با بیان اینکه حماسه امام حسین(ع) یکی از حقیقت‌های بارز دنیا است که ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم را نشان می‌دهد، افزود: امسال کاری می‌کنیم که صدای محرم بلندتر از سال‌های قبل باشد.

وزیر ارتباطات با اشاره به توصیه علمای بزرگ، مراجع تقلید و مقام معظم رهبری در استفاده از فضای مجازی تصریح کرد: بر اساس تصمیم نظام اسلامی در برگزاری برنامه های محرم امسال از فضای مجازی استفاده می‌شود و این موضوع بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی است و ما نیز  در کنار آنها تلاش می‌کنیم تا فضای مجازی یک خیمه بزرگ برای عزاداری امام حسین باشد.

به گفته وی، مجموعه «هیات‌آنلاین» هیات‌های مختلفی را برای برگزاری مجازی عزاداری آموزش داده و بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کار را بر عهده گرفته که کار بزرگی است. در این زمینه نیز یک‌هزار هیات در این نرم‌افزار از سراسر کشور ثبت شده‌اند. در همین حال امسال از ظرفیت صداوسیما و فضای  مجازی برای برگزاری مراسم عزاداری استفاده می‌شود اما باید سایر اپلیکشن‌ها نیز حاضر باشند تا از هر فضایی برای ترویج صحبت‌ها و برنامه‌های مذهبی استفاده شود.

آذری جهرمی تاکید کرد: عزای محرم باید درهمه پلتفرم‌های پیام‌رسان که مورد استفاده همه مردم دنیا است اقامه شود؛ اپلیکشن‌های داخلی باید به عنوان سیستم پایه نیز حاضر باشند. در هر جایی که مردم حضور دارند مانند توییتر، اینستاگرام و… عزای امام حسین(ع) اقامه شود.

کد خبر 5003699